Barevný osud Zuzany Navarové
Zářila v kapele Nerez, uchvátila ji latinskoamerická hudba a nyní se vrací k moravským a českým písničkám

Zuzana Navarová je tichou hvězdou, která se nikam necpe. Ráda říká, že nechává věci volně plynout. Desky vydává bez masivní mediální propagace, ale posluchači o ní dobře vědí. Když nedávno vystupovala na festivalu v Řevnicích, bylo narváno a lidé ji nechtěli pustit z pódia. "Je to zajímavé. Od bossa-novy a latiny se dostávám zpátky k hudbě moravské, české nebo slovenské. Teprve teď se mi daří psát písničky, které vypadají, že jsou opravdu od nás," tvrdí v poslední době stále úspěšnější zpěvačka.

Manévry se soškou
Kvality nekonvenční vokalistky oceňují nejen příznivci bývalé kapely Nerez a posluchači jejích sólových desek, ale uznala je i česká hudební akademie. Avšak v březnu se "folková" soška zlatého anděla, již měla Navarová získat, omylem dostala ke skupině Jablkoň. "Já jim tu cenu přeju, vždyť jsou to moji kamarádi", říkala klidně zpěvačka místo toho, aby zuřila. Trapas bude samozřejmě napraven: na první červencový víkend se chystá netypická událost. Zuzana Navarová slavnostně převezme anděla na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané, kde vystupuje se svou kapelou Koa. Sošku jí dovezou bývalý a současný předseda Akademie populární hudby.
Navarová měla vždycky ráda muziku z Jižní Ameriky. Ve dvanácti letech slyšela temperamentní styl bossa-nova, který ji naprosto uhranul. Studovala na Karlově univerzitě španělštinu, kterou později také vyučovala. Je logické, že latinskoamerický styl přinesla do kapely Nerez a že se dostala až na Kubu. "Na Havanu vzpomínám vlastně jen v dobrém, hodně mi to dalo, a to i v případech, které byly spíš stresující než zábavné. Bylo tam hodně muziky, rumu, tancování, ale i fizlů," řekla zpěvačka na iDnes.

Peruánec, Turek a čínština
Rodilého Kolumbijce Ivana Gutiérreze, který se stal platným členem kapely Koa, potkala až v Česku. Tato spolupráce je již minulostí. Gutiérrez se nedávno odstěhoval do Madridu a s jeho odchodem jako by zeslábl vlivný proud latinskoamerické muziky. Jenže Zuzana Navarová je otevřený člověk. V její kapele hrají potomci Peruánce, Turka, kteří mají české maminky, dále romský hráč na harmoniku Mário Biháry. Ryzí Česko kromě zpěvačky zastupuje kontrabasista František Raba. "Jsme taková barevná kapela," říká Zuzana Navarová, která přestala kouřit, pije zelený čaj, trénuje tai-či a nyní se pustila do studia čínštiny.

Psáno pro Mladá fronta Dnes - Víkend 15.6.2002 (číslo 139, s. E/12)
Vladimír Vlasák
Stránka s článkem: není k dispozici
www.mfdnes.cz