Zpěvačka Zuzana Navarová on-line
Zuzana Navarová se proslavila působením v kapele Nerez i jako sólistka po boku kolumbijského kytaristy Ivána Gutiérréze. Přelom v její kariéře znamenalo album Caribe, na němž zpívá latinskoamerické písně. Od té doby sde zpěvačka věnuje této hudbě důkladněji. Navarová vystoupí na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané v roce 2002 za doprovodu kapely KOA.

Dana: Jste skvělá s Nerezem i bez, ale přesto, neuvažujete o návratu? Hodně štěstí, Dana.
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 15:56) Děkuji za přízeň, ale opravdu neuvažuju, kluci, Víťa i Zdeněk, mají svoji cestu a já zase svoji.

Dana: Ještě jedna otázka: Jaký má Váš manžel názor na Castra a současnou situaci na Kubě? Děkuji
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 15:57) To je velmi smutné téma, stručně řečeno, řekla bych, že má všeho plné zuby.

Morg: Mno, stejně se tě, jak tak koukám, nikdo na nic neptá, tak co ty na to takhle xcipnou, třeba na nějakou hezkou horobu, takovej černej mor by byl supr, co ty na to?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 15:58) Mám lepší nápady.

Xavon: Dobrý den, Zuzano. Máte ráda sluníčko, kytičky, zvířátka a přírodu vůbec? Udělala jste si letos čas a vyrazila do jarní přírody v rozkvětu a rozpuku? Pociťujete na jaře zvýšenou potřebu něhy? Děkuji předem za odpovědi, mám Vás a Vaši hudbu rád.
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:00) Celkem pravidelně a s nadšením vyrážím do lesa po celý rok, nejraději někam do Českého ráje nebo do Orlických hor. Kdyby toho nebylo, zřejmě bych v Praze skonala steskem. Přeju hodně štěstí.

Xavon: Jaké je Vaše oblíbené jídlo k pivu?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:01) Vepřo-knedlo! Problém je, že už mnoho let vepřo ani knedlo nejím, takže i pivo jsem vyměnila za zelený čaj, a ten se hodí vždy a ke všemu.

Xavon: Je o Vás všeobecně známo, že se zajímáte o etnickou hudbu. Co soudíte o kultuře Bhútánu?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:02) Uf, tonu v rozpacích, musím si doplnit vzdělání, dejte mi, prosím, šanci do příště.

Petr z Ústí nad Orlicí :-): Hezký den, mám moc rád Vás i Vaši muziku. Poslouchám a hraju na kytaru starý Nerez i nový Neřež, ve kterém už bohužel nejste :-(, a také Vaše písničky - Lisaje, Lajla tov, Tasidele... Chtěl bych se vás dnes jen zeptat, proč na poslední desce nemáte překlady textů nebo alespoň nazvů písní? Trošku mi to tam chybí... Jo a nebudete teď někdy v Ústí nad Orlicí nebo ve Zlíne (tam studuji)? Přeju pěkné odpoledne, hodne štěstí v muzice a dobré napady! Petr :-)
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:05) Milý Petře, překládali jsme jen texty z romštiny, ostatní významy úravků z cizích jazyků jsou začarovány v názvech písní, s výjimkou snad jen portugalského A Deus, takže překládám: "Kdysi jsi mi patřil, kdysi jsi mě miloval, dnes mi tvoje oči říkají sbohem", takže vidíte, že jste tak o mnoho nepřišel.

Franta: Chystáte novou desku? Jaké máte teď vůbec plány?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:07) Začínáme s Mariem Bihárim přinášet na zkoušky kapely nové písně, máme z nich velkou radost, ale na další CD všichni asi počkáme do příštího roku.

Zupinka: Prý jste studovala v Havaně? Jak na tu dobu vzpomínáte? Co vám studium dalo? Máte nejaký pěkný zážitek z Kuby nebo naopak něco na co nerada vzpomínáte?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:09) Na Havanu vzpomínám vlastně jen v dobrém, hodně mi to dalo, a to i v případech, které byly spíš stresující než zábavné. Bylo tam hodně muziky, rumu, tancování, ale i fízlů, to už je ale dávno, a dnes španělsky skoro ani nemluvím, naopak chodím do jazykovky na čínštinu. Život je pohyb a pohyb je změna, to všichni známe.

Ivana: Paní Zuzano, když jsem si chtěla v prodejně ve Zlíně koupit CD "Barvy všecky", měli vyprodáno. Těší Vás to?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:10) Ani ne, spíš bych byla radši, kdybyste ho sehnala, asi byste i vy měla větší radost, že?

Hlina: Jste ještě v kontaktu s Ivanem Gutiérrezem? Víte, co teď dělá?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:12) Samozřejmě, posíláme si maily a vzdušné hubičky. Co teď dělá nevím, tuším jen, že to hudba nebude. Škoda.

Alojz: Proč Zuzana Navarová de Tejada? :-)
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:12) To je moje druhé příjmení po manželovi.

BO: Neláká vás něco natočit s Ivou Bittovou?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:14) Ivy si moc vážím, zrovna dneska jsem jí telefonovala a při té příležitosti si vzpomněla, jak vynikající byla v Růžových snech, které mají zítra dávat v televizi. Ale natáčet s ní nebudu, neva?

Marek: Kterou desku Nerezu máte nejraději?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:16) Řekla bych, jak kdy. Všechny tři se pro mě dost liší, každá má svůj "ksicht", řekla bych, že nejméně mě baví ta, co naopak bývá mezi posluchači nejoblíbenější, tj. Masopust.

Tomas: Dobrý den, máte nějaké oficiální internetové stránky, kde by bylo možné nalézt informace o všech členech doprovodné kapely, o všech vydaných CD, seznam a texty písní, termíny nejbližších koncertů a podobně?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:18) http://navarova.web.worldonline.cz

Tomas: Další dotaz, ať se to tu trochu rozhýbe. Jakou hudbu vy osobně ráda posloucháte a proč? Jake knihy ráda čtete a proč?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:21) Nejčastěji poslouchám rádio, nejraději Vltavu, takže už tušíte, že nejvíc posloucám vážnou muziku, vyhýbám se ale zbaběle hudbě 20. století, k té jsem ještě nedozrála. Pokud se knih týká, zajímají mě např. hvězdy, něco z astronomie, ale i astrologie, i když teď právě dočítám Poklad na Stříbrném jezeře. A víte proč? Protože je to bomba!

Lenka: Při jaké muzice Vy sama relaxujete, případně jaké filmy máte ráda? Díky za odpověď a přeju Vám úspěchy.
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:22) Při muzice nerelaxuju, pro ten účel mám nejraději ticho, a do kina vlastně moc nechodím, naposledy jsem viděla Harryho Pottera a i u něho jsem se trochu bála, takže si na další díly dám pozor.

Zupinka: Máte ráda festivaly kde hrajete pro spoustu lidí?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:24) Přijde na to, pokud se koná v nějakém krásném uzavřeném prostoru, pak může být pro mě i hraní na takovém festivalu krásným zážitkem, ale spousty lidí sama od sebe nevyhledávám.

Martin: Jak jste se dostala k dělání muziky pro divadlo? Chystáte teď něco takového?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:26) Vždycky jsem chtěla s divadlem mít něco společného, a tak se asi přirozeně přihodilo, že jsem své budoucí divadelní režiséry jednoho dne vždy zcela náhodně potkala. Momentálně ale nic nechystám, asi taky proto, že máme s kapelou KOA dost starostí a práce sami se sebou.

NoName: Jaký je váš osobní vztah k internetu? Nakupujete na internetu? Mailujete?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:27) Můj vztah je zcela platonický, mailuju jako divá, ovšem za asistence mé paní manažerky. Málokdy nakupuju cokoli, a po internetu už vůbec ne.

Zbyněk: Dobrý den. Vaše texty, hudba i celkové podání se skupinou KOA je úžasné. Jsem strašlivě rád, že je někdo jako Vy. Jste velkou studnicí inspirací, a to pozitivních. Což se velice povzbudivá skutečnost. Tímto jsem Vám chtěl moc poděkovat za krásné chvíle strávené nad vaší hudbou. A ještě bych se Vás chtěl otázat, jest-li nepřemýšlíte o prezentaci Vašich písní v nějakém zpěvníku či tak nějak. Jsem učitel, a učím hudební nástroj kytaru. Vaše písně jsou pro mé svěřence velmi atraktivní. Ovšem né všechny akordy jsem schopen do detailu odposlechnout. Je jich minimum, ale i to minimum písničku posune hudebně jinam. Přem děkuji za odpověď. Přeji krásné dny plné slunce. A těším se na Váše další vystoupení či nocič. Zbyněk Lála
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:30) Milý Zbyňku, moc děkuju za důvěru! Zpěvník se zatím žádný nechystá, není to tak jednoduché a nakladatelům se do toho taky moc nechce, budeme se tedy muset Vy i my obrnit trpělivostí. Přeju hodně radosti z hudby i z Vašich žáků!

Petr: Jaká se Vám líbí poezie?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:31) Mám ráda Seiferta, Halase, Hrubína, pubertu jsem strávila s Hrabětem, a vůbec mám básničky ráda.

Martin: Viděla jste Koločavu Petra Ulrycha v Brně? Pokud ano, co na to říkáte?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:33) Viděla jsem Koločavu Petra Ulrycha ve Vinohradském divadle, a mám velkou radost, když vidím, že Hanka i Petr jsou plní muziky a že tu radost dokážou navalit i na publikum. Jsou skvělí oni i celé Javory.

Franta: Které hudbě byste se chtěla věnovat na nejbližších deskách? Existují muzikanti se kterými byste ráda spolupracovala?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:35) Pravděpodobně se budu věnovat hudbě svojí a Maria Biháriho tak, jak se tomu děje poslední 2 roky. Možná mi to nebudete věřit, ale nejradši spolupracuju s klukama z naší kapely.

Trance: Jaký máte vztah k moderní tanecní hudbě? :-)
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:36) Moc se v ní nevyznám, proto beru stopaře, aby mi vysvětlili, co se vlastně v taneční hudbě děje.

Honza: CD Nerezu jsou naprosto nejohranější mezi všemi. Energie, která se z nich dá načerpat je ta nejlepsí. Snad jen Led zeppelin, nebo J. Joplin se můze přirovnávat. A energie je třeba. Dobíjejte nás posluchače, dobíjejte.
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:36) Tak slibuji.

BO: Těšíte se na festival Zahrada?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:36) Ano, prosím.

CANADIAN ROM: Dobrý den, Zuzanko, chtěl bych se zeptat, jaký máš názor na Daniela Landu a jestli se ti líbí jeho muzika. Z Toronta ahoj a v Tvé kariéře ti přeji všechno nejlepší.
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:38) Přála bych mu, aby neměl cestu k Bohu tak klikatou.

Jana: Paní Navarová, má výraz KOA nějaký význam, anebo je to "jenom" jméno?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:39) KOA je název stromu, z jehož dřeva se prý vyrábějí kytary. Strom údajně roste v deštném pralese někde na Havaji, tak to alespoň tvrdí Iván Gutiérrez.

Plšík: Máte něco naplánované s Radůzou?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:39) Doufejme, že další CD.

Buna: Zdar a sílu! Jak Vám vyhovuje vystupování v prostředí Malostranské besedy (sezení diváků, při Vaši temperamentní hudbě mi moc nesedí)?; Na Zeleném albu, které bylo zaznamenáno v Malostranské besedě se při závěrečném představování ozývá něčí v pravdě ďábelský smích, nevíte komu patří :o))? To co děláte, děláte moc dobře! Velmi Vám fandíme!
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:40) Kdo se chechtal, to už tedy nevím, budu si to muset poslechnout. Malostranskou besedu máme nejradši!

Petr: Neuvažujete o představení s písničkami Nerezu?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:41) Neuvažuju, jak už jsem řekla, jsme už dnes všichni jinde, a necítíme potřebu se kamkoli vracet. Nevadí?

Evička: Nebudete třeba v Boskovicích nebo na Lipnici v září? A proč vystupujete tak málo, vidím Vás pouze v MB, kde je strašně narváno a nedýchatelno.. Jinak dík za nádhernou hudbu.
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:44) V Boskovicích ani na Lipnici asi nebudeme. Nezdá se mi, že bychom hráli tak málo, průměrně to bývá tak 7 koncertů v měsíci, snad vám připadá, že je toho málo v Praze, kde hráváme jednou až dvakrát do měsíce, ale to je pro pořadatele právě tak akorát, aby neztratili kuráž podobné koncerty pořádat. Jste-li z Prahy, pak můžete přijít třeba zítra na Dobešku.

Marťan: Zdravím Vás. Ačkoliv znám v podstatě jen Vaše jméno, málo už hudbu, chtěl bych se zeptat, jaký je Váš názor na metalovou hudbu? Máte s tím zkušenosti či jste nic takového neslyšela? Větsina lidí odpovída ve stylu, že soudí jen kvalitu a ne styl hudby, co Vy? A co posloucháte? Ať se Vám daří!
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:48) Velmi se v životě vyhýbám agresivním zážitkům a špatné energii, a ta může být přenášena i prostřednictvím extrémní hlasitosti nebo rozervaných textů. To samozřejmě není výsadou metalové hudby, ale ještě se mi nestalo, že by mě nějaká metalová skladba ukonejšila, a já velmi potřebuju konejšit!

Koblich: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ještě na otázku "Byla jste někdy na rave party?" odpovídáte "Co to je?" Takto jste odpověděla v jednom rozhovoru /tuším Navigator/ a od člověka, který se hudbou zabývá, mě to dost překvapilo. Skutečně Vám mám věřit, že o tom nic nevíte?
ODPOVĚĎ: (29.5.2002 16:54) Jak jsem řekla, informace o tom, co se děje v taneční muzice a mezi náctiletými vůbec získávám opravdu především od stopařů, a pojem, na který se ptáte, tuším bude pojmem vlastním především generaci Vaší, nikoli tedy mé, tím chci říci, že odhaduji, že jsem mohla chodit do školy tak s Vaší maminkou. Byla někdy Vaše maminka na rave party? V mém případě by vás možná překvapilo mnohem více věcí. Mohu vám ale slíbit, že pokud mě někdo na takovou party pozve, budu o návštěvě uvažovat a pečlivě se vyptám, co mě tam čeká.
Moc všem děkuji za zájem i projevenou důvěru a omlouvám se, pokud vás moje odpovědi neuspokojily nebo dokonce zklamaly, příště se polepším. Přeju hodně štěstí.On-line rozhovor na iDnes.cz 29.5.2002
Stránka s rozhovorem: http://zpravy.idnes.cz/odpovedi.asp?t=NAVAROVA
www.idnes.cz