Smutkům na kabát chybí kontext
Neúplný výběr z písní Zuzany Navarové

Ačkoliv album nazvané Smutkům na kabát je výběrem z písní loni zesnulé Zuzany Navarové, rozhodně jej nelze označit za reprezentativní. Album totiž zohledňuje pouze část jejího repertoáru - nahrávky z 90. let a ty poslední.
Přesto se hudební publicista Josef Vlček, který desku uspořádal, nemohl při volbě písní zmýlit. Repertoár Zuzany Navarové je totiž vzácně vyrovnaný a zpěvačka si bedlivě střežila jeho vysokou úroveň. Navíc byla z těch osobností, jejichž výtečný hlas a střízlivá citovost v interpretaci by i z banality učinily velké téma.
Album obsahuje především písně stylotvorné kapely Nerez a pak tituly ze sólového alba Zuzany Navarové Caribe (1992) i poslední její nahrávky pro loňské kainarovské album Karla Plíhala Nebe počká. V případě písní Nerezu však nečerpá ze tří studiových alb nahrávaných od 80. let pro Panton, ale ze dvou pozdějších, spíš sběratelsky zajímavých titulů Co se nevešlo a Stará láska Nerez a vy. Složeno je tedy pouze z repertoáru, který vlastní firma Monitor/EMI (Navarová nahrávala také pro Sony se skupinou Trés a pro Indies Records s vynikající kapelou KOA).
Bez ohledu na celek je tak využita pouze jeho část k obchodním účelům, na něž Zuzana Navarová při své práci pohlížela s výrazným nadhledem. Zajímavá by byla její odpověď na otázku, zda by si vůbec takový polovičatý výběr ze svého repertoáru přála. Navíc v "černo-bílém" obalu, graficky připomínajícím spíš smuteční oznámení - přitom k nejpodstatnějším nahrávkám Navarové, které vyjadřovaly její aktuální tvůrčí naladění, patří titul Barvy všecky s kapelou KOA z roku 2001.
Deska je také "příhodně k situaci" nazvaná slovy z písně, která tu vůbec nezazní. Ta se jmenuje Masopust (už v tom slově cítíme jistou rozšafnost) a verš "smutkům na kabát" vytržený z kontextu (vždyť v jiném verši téže písně naopak "děda v hospodě vejská") pak zřejmě má zachovat pietu nad odchodem zpěvačky. Zuzana Navarová přitom posluchačům přinášela vždy spíš radost než smutek.Psáno pro Hospodářské noviny 26.5.2005
Ivan Hartman
Stránka s článkem: hn.ihned.cz/c1-16211560-smutkum-na-kabat-chybi-kontext
www.ihned.cz