Zuzana Navarová
je jako bohyně míru
Recenze alba Jako Šántidéví

Lidé její desky poslouchají, i když nevystupuje v televizních estrádách. Loni koncem října vyšlo očekávané album Zuzany Navarové a jejího bandu KOA. Na albu Jako Šántidéví čeká na posluchače řada veselých i melancholických písní. Jaká je poslední deska autorky a producentky, která pro svět objevila Věru Bílou či Radůzu?
Zuzana Navarová de Tejada (jak zní její celé jméno) má velice blízko k latinsko-americké hudbě, což dokazuje na každém svém albu. V devadesátých letech byla velice plodná spolupráce Navarové a kolumbijského písničkáře Ivána Gutiérréze, s nímž natočila tři alba.
Jako Šántidéví (v překladu „Jako bohyně míru“) je již pátým počinem bývalé frontmanky kapely Nerez a skupiny KOA, s níž je její jméno spojeno již dvanáct let (??? - pozn. Ben). Tu tvoří akordeonista a zpěvák Mário Bihári, kontrabasista František Raba, kytarista Omar Khaouaj a bubeník Camilo Caller. KOA působí jako dobře namíchaná kořenící směs – spousta různých chutí, které se smícháním promění v lahodný pokrm.
Pochoutkou je pro posluchače i tato deska. Po vložení CD do přehrávače vás Zuzana uvítá energickou skladbou Marie, po níž následuje melancholický song Pokojný a jasný. V Bagdádu dostane prostor pro svůj part i Mário Bihári. Vysloveno je přání dostat se Do nebes, kam by chtěla být autorka odnesena hejnem ptáků, aby se hned poté vydala na Cestu dom´.
Album je poskládáno tak, že rychlé a energické skladby střídají pomalé. Posluchače jednou odnesou kamsi na fiestu do Jižní Ameriky, ale za chvíli jej pozvou na vesnickou tancovačku.
Jako Šántidéví je prostě a jednoduše albem, které pohladí po duši, češtinu střídá slovenština, slovenštinu španělština. O kvalitě alba svědčí i nominace na výroční cenu Akademie populární hudby v kategorii Folk & Country společně s Jaromírem Nohavicou a Radůzou.


Psáno pro Volny.cz 8.3.2004
MiKED
Stránka s článkem: web.volny.cz/noviny/kultura/hudba/clanek/~volny/IDC/36841/
www.volny.cz