Navarová i Jablkoň: Skandál z Anděla neděláme

Minulý čtvrtek došlo při jedenáctém předání cen Akademie populární hudby Anděl 2001 k politováníhodnému omylu. V žánrové kategorii Folk coby vítěze vyhlásili skupinu Jablkoň.
Teprve po zásahu Michala Juppa Konečného, který za uvedenou kategorii odpovídal, vyšlo najevo, že vítězná soška měla skončit v rukou Zuzany Navarové a skupiny KOA. Podle šéfa sekce Žánrových cen Vojtěcha Lindaura došlo k omylu "při hektickém přepisování z emailu na e-mail". Jak on, tak šéf rady Akademie Martin Mařan nabídli svou rezignaci. Zuzana Navarová ani Jablkoň ovšem z celé záležitosti skandál nedělají. Zpěvačka Zuzana Navarová naopak říká, že má jiné starosti než ztrácet čas přemýšlením nad pochybením Akademie populární hudby. Přesto jsem jí položil pár otázek.

Při ceremoniálu byl za vás hotov přebrat ceny Milan Páleš z vaší vydavatelské společnosti Indies Records. Proč jste si nepřišla osobně? Byla jste přece nominovaná v kategorii Zpěvačka roku.
Ceny se předávaly 7. března, tedy v druhý den naší moravsko-slezské šňůrky. Ten večer jsme hráli v Brně-Bystrci.

Dotklo se vás, že vám Akademie upřela díky své nepozornosti první místo v žánrové kategorii Folk?
Naprosto ne, protože nejsem soutěživý typ. To, co mě v mé profesi nejvíc těší, jsou živé koncerty se skupinou KOA.

Co si o celém tom problému myslíte?
Stane se.

Souhlasíte s tím, aby byla v kategorii Folk nakonec udělena vlastně dvě první místa?
Třeba tři, je-li to možné.

Přemýšlela jste o tom, při jaké příležitosti byste ráda svého Anděla přijala?
Upřímně řečeno nikoli. Přemýšlím většinou o jiných věcech.


Zpěváka Jablkoně Michala Němce zase nejvíc překvapuje, co se kolem toho všeho děje.

V Paegas Aréně jste si nepřebíral omylem přiřknutou cenu osobně, ale zaskočilo za vás jedno z vašich dětí. Proč?
Netušil jsem vůbec, že jsme v nějaké nominaci. Naše aktivity totiž byly vloni jiné než v oblasti folku, proto jsem tomu večeru nepřikládal takovou důležitost. Měli jsme ten večer koncert, ale kdosi mi volal, abych tam někoho poslal. Tak jsem řekl dětem.

Kdy jste se dozvěděl, že jste obdrželi nejvyšší ocenění?
Po tom vystoupení, protože nám najednou začaly chodit esemesky s gratulacemi. Měli jsme z toho radost, ale nemlátilo to s námi o zem. Vzhledem k našim aktivitám v loňském roce nás to opravdu dost překvapilo.

Jenomže pak přišla ještě jedna zpráva, a sice, že je všechno jinak.
To bylo druhý den dopoledne. Po koncertě jsem jel do našeho studia Jalovec v Babicích u Brna, vyspal jsem se a ráno mi začali volat lidi, jestli prý vím, jaký je kolem našeho prvenství skandál. Nějak mi to všechno přišlo spíš jako legrace, neměl jsem z toho nějaké zvláštní pocity.

Předseda rady Akademie populární hudby Martin Mařan navrhl udělit dvě první místa. Co vy na to?
Bylo mi řečeno, že nám Anděl zůstane. Je ale nesmysl říkat, že nám zůstane první místo. Vyhrála Zuzka Navarová a jasně patří jí. Proti tomu šalamounskému řešení s Andělem nic nemám. Vím už docela přesně, co s tou soškou udělám. Zatím bych si to nechal pro sebe.

A co si po tom všem o Akademii populární hudby myslíte?
Nejdřív mě to lehce zarazilo. Říkal jsem si "Á, zase bordel na světě!" Teď si ale uvědomuji, že se nic moc nestalo. Překvapuje mě, co se kolem toho děje, jaký skandál se z toho dělá. Z Akademie jsem v posledních měsících cítil snahu o zlepšení celé akce, a toho si vážím. Problém s námi a Zuzkou byla spíš nepozornost.Psáno pro Právo 12.3.2002 (číslo 60, s. 15)
Jaroslav Špulák
Stránka s rozhovorem: není k dispozici